Nie jest tajemnicą, że wpojenie odpowiednich nawyków pielęgnacji jamy ustnej w dzieciństwie nieco determinuje zdrowie zębów i dziąseł w dorosłości.  Dbanie o piękny i zdrowy uśmiech to ważny element profilaktyki. Od zdrowych zębów zależy nie tylko nasz komfort fizyczny, ale także kondycja psychiczna i pewność siebie, warto więc już od dziecka dbać o to, by nie dopuścić do rozwoju próchnicy czy ubytków w zębach. Co warto wiedzieć o stomatologii dziecięcej i jak najlepiej dbać o kondycję jamy ustnej naszych pociech?

Pielęgnacja od najmłodszych lat

Choć zapewne niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, na kondycję zębów swoje pociechy wpływamy jeszcze w jego życiu płodowym. Dieta pobiety w ciąży ma spory wpływ na rozwój zawiązków zębów mlecznych i pierwszych stałych, które rozwijają się w okresie płodowym u dziecka. Również w tym okresie należy więc szczególnie uważać na cukry – jak wiadomo, ich wpływ skutecznie osłabia zęby i zwiększa ryzyko infekcji dziąseł. Bezpośrednią pielęgnację jamy ustnej u dziecka rozpocząć można jeszcze w pierwszym roku życia, przed wyrżnięciem się ząbków – wskazane jest pocieranie dziąseł gazą zwilżoną wodą lub naparem z rumianku. Podobnie postępować można z pierwszymi zębami mlecznymi. Od około pierwszego roku życia wprowadzić można delikatne szczotkowanie, co również staje się procesem wdrażania zdrowych nawyków. Z pierwszą wizytą u stomatologa również nie należy czekać zbyt długo – już po ukazaniu się pierwszych zębów można udać się na kontrolę. Ogromny wpływ na kondycję zębów i jamy ustnej malucha ma dieta – zadbaj, by ograniczyć cukry; będzie to miało pozytywny wydźwięk także w kontekście ogólnego zdrowia.

Lakierowanie, lakowanie…

Istnieje kilka zabiegów, które szczególnie polecane są dzieciom, ze względu na ich wzmacniające działanie. Dobrym przykładem może być lakierowanie, popularne zwane fluoryzacją. Zabieg polega na pokryciu zębów cienką warstwą preparatu zawierającego związek fluoru, w celach ich wzmocnienia. Procedura skutecznie chroni przed rozwojem próchnicy i wzmacnia zęby, jednak zbyt częste stosowanie może przyczynić się do matowienia, kruchości i rozpadu szkliwa. Inną popularną procedurą jest lakowanie; ten profilaktyczny zabieg polega na wypełnianiu bruzd zębów trzonowych i przedtrzonowych specjalną substancją – lakiem szczelinowym. Temu zabiegowi poddaje się zarówno zęby mleczne jak i stałe – od “czwórek” do “ósemek”. Do lakowania kwalifikują się jedynie zdrowe zęby, bez próchnicy. Jak mówią specjaliści z kliniki Smile Design Clinic, procedurę najlepiej wykonać do 6. miesięcy po wyrżnięciu się najbardziej wrażliwych na zepsucie zębów – w tym wypadku “szóstek”, dotyczy to więc dzieci w wieku 6-8 lat.

Zadbaj o pozytywne skojarzenia dziecka!

Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim uniknięcie negatywnych skojarzeń z wizytami u stomatologa, czy motywowanie do systematycznego dbania o higienę jamy ustnej. Warto więc zadbać o odpowiednią atmosferę oraz komfort psychiczny dziecka w tym temacie. Wpojenie odpowiednich nawyków sprawi, że dziecko już jako nastolatek, a następnie dorosły będzie umiał odpowiednio zadbać o swoje zęby. Rezultatem tych działań będzie nie tylko zadowolenie i pewność siebie, ale także spora oszczędność na leczeniu stomatologicznym.

Więcej o stomatologii dziecięcej znajdziesz na stronie: www.smiledesignclinic.pl