Dzieci nie przepadają za wizytami u stomatologa z kilku powodów – nie wiedzą, co je czeka po zajęciu fotela grozy, a słysząc dobiegające zza drzwi gabinetu odgłosy wiertła, a czasem nawet i krzyki rówieśników – nic dziwnego, że panicznie boją się dentysty. Istnieją jednak miejsca, gdzie zamiast krzyków, słychać śmiech, a leczenie przebiega szybko i bezboleśnie. Mali pacjenci przy odpowiednim podejściu stomatologa i skutecznym znieczuleniu nie stwarzają żadnych problemów podczas wizyty w gabinecie dentystycznym, a co najważniejsze sami nie czują dolegliwości bólowych i dyskomfortu.

W trosce o zdrowe zęby dziecka

O zęby należy dbać już od najmłodszych lat. Właściwe nawyki żywieniowe i systematyczna higiena powinny iść w parze z kontrolami stomatologicznymi. Przeglądy te są wykonywane w celu oceny stanu jamy ustnej pacjenta i rozpocząć działania, które zapobiegną wadom zgryzu bądź próchnicy. Dobrą praktyką jest lakowanie zębów, czyli uszczelnienie bruzd zębów trzonowych i przedtrzonowych, co przeciwdziała rozwojowi próchnicy. Lakierowanie zębów u dzieci to nic innego jak fluorowanie. Dzięki zastosowaniu preparatu zawierającego fluor, zęby stają się odporniejsze na działanie kwasów. Leczenie zębów mlecznych i stałych ze znieczuleniem to kolejny powód, dla którego odwiedzamy stomatologa. Warto jak najwcześniej pojawiać się z dzieckiem na instruktażach w celu szybkiego zaadoptowania się dziecka do nowych warunków i nauczenia go prawidłowego szczotkowania zębów. Tak w skrócie przebiega kompleksowe leczenie stomatologiczne dzieci w warszawskim gabinecie stomatologicznym Smile Design Clinic.

Sedacja wziewna – co to takiego?

Jedną z bardzo użytecznych praktyk stosowanych w gabinetach dentystycznych jest znieczulenie za pomocą dwutlenku azotu, czyli tzw. sedacja wziewna. Dzięki niej możliwe jest wykonania określonego zabiegu bez nadmiernego stresowania podopiecznego. Sedacja wziewna może być stosowana wraz z innymi metodami redukcji bólu. Znieczulenie dziecka tą metodą powoduje zmniejszenie świadomości małego pacjenta i ograniczenie dolegliwości bólowych. Podczas procedury kontakt z pacjentem jest stale utrzymywany. Działanie N2O sprawia, że dziecko odczuwa mniejszy lęk, jest zrelaksowane i spokojne. Ta forma znieczulenia ułatwia pracę zarówno stomatologowi, jak i pogranicza ból i dyskomfort pacjenta. Nie bez znaczenia pozostają tu wcześniejsze doświadczenia dziecka z wizyt stomatologicznych oraz jego wiek, gdyż sedacja wziewna zwykle jest skuteczna u pacjentów powyżej trzeciego roku życia.

Stomatologia dziecięca

Stomatologia dziecięca obejmuje szereg zabiegów, które mają leczyć zęby naszych dzieci i zapobiegać rozwojowi innych schorzeń zębów i dziąseł. Zapytaliśmy ekspertów ze Smile Design Clinic w Warszawie, jakie zabiegi są przeprowadzane w ich klinice w ramach stomatologii dziecięcej. Okazuje się, że bardzo ważna jest atmosfera, jaka panuje w gabinecie. Bardzo łatwo jest przestraszyć i zniechęcić dziecko do kolejnej wizyty dentystycznej, dlatego warto przywiązywać większą uwagę do potrzeb małych pacjentów. Dzieci boją się bólu, a leczenie zębów z użyciem gazu rozweselającego redukuje lęk. W klinice znajduje się również kącik dziecięcy zasobny w zabawki i materiały edukacyjne, toteż czas oczekiwania na swoją kolej będzie dużo atrakcyjniejszy. Bardzo ważna jest profilaktyka i rozwijanie świadomości dzieci na temat higieny jamy ustnej. Więcej: http:/usr/home/jarodbartenders/domains/drogapiekna.pl/public_html/www.smiledesignclinic.pl/uslugi/ stomatologia-dziecieca/.