Paznokcie mają funkcję przede wszystkim ochronną, a ich zadaniem jest osłaniać końcówki nerwów przed urazami mechanicznymi. Bywa jednak tak, że paznokcie zaczynają wymykać się spod kontroli, rosną w nieodpowiednim kierunku boleśnie raniąc i utrudniając codzienne funkcjonowanie. Przyczyn takiego stanu może być kilka. Warto je poznać, aby skutecznie unikać sytuacji, sprzyjających wrastaniu paznokci. Poznaj najczęstsze przyczyny problemu i sprawdź, jak można skutecznie zapobiegać wrastającym paznokciom.

Jak rozpoznać wrastający paznokieć?

Kiedy z jakiegoś powodu płytka paznokcia zmienia kierunek, w którym rośnie, zaczyna wrastać w głąb skóry. Pierwszym objawem takiego stanu jest uczucie dyskomfortu oraz lekkie dolegliwości bólowe, które wraz z postępowaniem procesu wrastania znacznie się zwiększają. Zaczynają towarzyszyć temu także dodatkowe objawy, takie jak zaczerwienienie i obrzęk. Bez podjęcia kroków przeciwdziałających wrastaniu paznokcia, opuchlizna może się zwiększać, a w środku gromadzić się płyn ropny. Kiedy płytka przebija skórę, towarzyszy temu ból, a niekiedy nawet krwawienie, które niesie za sobą ryzyko zakażenia i rozwoju stanu zapalnego. Z tego powodu należy szybko reagować już przy pierwszych objawach i zgłosić się do podologa, który usunie wrastający fragment paznokcia. Tego typu zabieg przeprowadza się m.in. w gabinecie podologicznym Satin.

Jakie są przyczyny wrastania paznokci u nóg?

Najczęściej spotykanym obszarem dolegliwości wrastających paznokci są stopy, a w szczególności paluchy. To tam najczęściej dochodzi do procesu wrastania.

Istnieje kilka podstawowych przyczyn tego zjawiska. Niektóre  z nich są następstwem nieodpowiednich zabiegów higienicznych czy noszenia złego obuwia. Warto unikać tych błędów, aby w przyszłości nie zmagać się z problemem wrastania. Najczęstsze przyczyny wrastania paznokci u nóg to:

  • urazy mechaniczne, do których dochodzi podczas zabiegów higienicznych i pielęgnacyjnych, takich jak usuwanie brudu czy obcinanie skórek. Skaleczenie wału paznokciowego może doprowadzić do wrastania płytki paznokcia. Należy zatem zachować szczególną ostrożność podczas zabiegów pielęgnacyjnych.
  • nieodpowiedni sposób obcinania paznokci. Jeśli paznokieć zostanie obcięty pod nieodpowiednim kątem, zostanie zakłócony prawidłowy tor jego wzrostu, co może  doprowadzić do wrastania w głąb skóry. W przypadku często nawracającego problemu wrastających paznokci należy skontaktować się z podologiem w celu ustalenia sposobu skracania paznokci.
  • Urazy stóp, przypadkowe uderzenia, przygniecenia czy przytrzaśnięcia paznokcia. Tego typu wypadki spowodować mogą zmianę kierunku wzrostu paznokcia, doprowadzając do procesu wrastania. Ciężko jest całkowicie uniknąć tego rodzaju sytuacji, dlatego należy chronić stopy.
  • Noszenie nieodpowiedniego obuwia – na wysokim obcasie, o wąskich i niskich czubach czy w nieodpowiednim rozmiarze – zagrożeniem są zarówno zbyt ciasne, jak i za luźne buty. Należy zatem unikać niekomfortowego obuwia, które naraża płytkę paznokcia na urazy i defekty.
  • Nadwaga i grzybica stóp – te schorzenia sprzyjają powracającemu problemowi wrastających paznokci. Aby tego uniknąć, należy przede wszystkim walczyć z przyczyną. Grzybica stóp wymaga odpowiedniej pielęgnacji nie tylko skóry, ale również paznokci, aby uniknąć ich deformacji i wrastania w tkankę skórną.
  • Genetyczne predyspozycje do nawracającego problemu wrastających paznokci. To przyczyna, której nie sposób uniknąć. Rozwiązaniem dla tej grupy pacjentów (podobnie jak dla innych, którzy borykają się ze stale powracającym problemem) są specjalne klamry na wrastające paznokcie. Działają na zasadzie aparatu ortodontycznego. Małe szyny, nieodczuwalne na co dzień, kontrolowane i skracane przez podologa pozwalają skierować płytkę paznokcia na właściwy tor, tak, aby się nie zawijała i rosła w odpowiednim kierunku. Klamry na wrastające paznokcie znajdują się w ofercie gabinetu podologicznego Satin, gdzie pod okiem fachowca można całkowicie pozbyć się problemu wrastających paznokci.