Przebarwienia to ciemne plamki, jakie powstają na skórze na skutek różnych czynników. Zazwyczaj nie stanowią żadnego zagrożenia, ale nie da się ukryć, że są nieestetycznym defektem kosmetycznym. Dzięki nowoczesnym zabiegom medycyny estetycznej można je skutecznie usunąć na kilka różnych sposobów. Metoda musi być zawsze odpowiednio dobrana do rodzaju i wielkości zmiany.

Jakie zmiany na skórze to przebarwienia?

Przebarwienia to zarówno piegi, plamy posłoneczne, melasma, a także plamy soczewicowate.

  • Piegi – bardzo popularne zmiany, jakie pojawiają się na naszej skórze. Są niewielkich rozmiarów, około 1-2 mm, najczęściej mają barwę żółto-brązową.
  • Melasma – to przebarwienia o nieregularnym kształcie, które zazwyczaj mają brązową barwę. Mogą występować na policzkach, czole lub nad górną wargą. Najczęściej pojawiają się u kobiet w wyniku zaburzeń hormonalnych, stosowania antykoncepcji lub w ciąży.
  • Plamy soczewicowate – powstają w miejscach, które wystawione są na działanie promieni słonecznych. Są niewielkie, mają regularny kształt i kolor brązowy lub czarny.

Przebarwienia na skórze – dlaczego powstają?

Przebarwienia na skórze powstają na skutek nieprawidłowego działania komórek wytwarzających melaninę (barwnik naszej skóry). Pojawiają się najczęściej na twarzy, dłoniach, dekolcie i ramionach. Zmiany te mogą powstawać w wyniku wielu czynników, np. na skutek nadmiernej ekspozycji skóry na słońce, zmian hormonalnych, po stanach zapalnych skóry, trądziku, przyjmowania niektórych leków czy stosowaniu nieodpowiednich kosmetyków. Skłonność do powstawania przebarwień na skórze zwiększa się wraz z wiekiem.

Jak usunąć przebarwienia?

  • Kuracja wybielająca Cosmelan

Cosmelan to dwufazowa kuracja wybielająca. Jej pierwszy etap ma miejsce w gabinecie medycyny estetycznej, a dalszy przeprowadza się samodzielnie w domu. Specjaliści ze Sthetic Kliniki dr Jagielskiej dodają, że preparat Cosmelan zawiera w sobie składniki blokujące działanie enzymu odpowiedzialnego za powstawanie przebarwień. Dzięki temu możliwe jest usuwanie różnego rodzaju tych zmian. To nowoczesna i zarazem bardzo bezpieczna metoda depigmentacji. W pierwszej kolejności skóra zostaje oczyszczona, a w kolejnym etapie nakłada się na nią preparat w postaci specjalnej maski. Pacjent zmywa ją dopiero w domu, po ustalonym z kosmetologiem czasie. Uzupełnieniem terapii jest dalsze stosowanie kremu Cosmelan. Zabieg może być wykonany o każdej porze roku, jest odpowiedni dla każdego rodzaju skóry.

  • Laserowe usuwanie przebarwień

Laserowe usuwanie przebarwień jest jedną z najskuteczniejszych metod. Zabieg ma na celu uszkodzenie komórek zawierających melaninę, bez ingerencji w otaczające to miejsce zdrowe tkanki. Światło lasera doprowadza do zlikwidowania ciemnych plam na skórze – dzieje się tak podczas kontaktu wiązki światła ze zmienioną strukturą. Dochodzi wówczas do powstania energii cieplnej i rozbicia cząsteczek barwnika. Już po kilku dniach od zabiegu przebarwienia tracą swoją intensywność, aż w końcu całkowicie znikają lub ulegają znacznej redukcji. W zależności od rodzaju przebarwień, zawsze dobierana jest odpowiednia liczba zabiegów, które trzeba powtórzyć.

Kuracja Cosmelan oraz laseroterapia dają rewelacyjne rezultaty. Warto dodać, że usuwanie niektórych przebarwień jest także możliwe dzięki mikrodermabrazji oraz peelingom na bazie kwasów. Wszystkie te metody pobudzają organizm do regeneracji oraz wytwarzania zdrowej tkanki skórnej. Co ważne – proponowane zabiegi są bezpieczne dla skóry oraz małoinwazyjne.

Więcej informacji: www.sthetic.pl