Skórka pomarańczowa, jak często potocznie nazywa się cellulit, nie jest tylko problemem kosmetycznym. Kremy na cellulit mogą nie wystarczyć, ponieważ przyczyny problemu leżą pod skórą. Skuteczna terapia tego problemu wymaga czasu, więc warto pomyśleć o nim zanim zaczną się wakacje.

Gdy tłuszcz pod skórą jest rozmieszczony w niewłaściwy sposób, a w tkance łącznej zachodzą włókniste zmiany pojawia się cellulit. Najczęściej występuje na udach, pośladkach, ramionach, biodrach, kolanach i brzuchu. Objawia się gąbczastą fakturą skóry, grudkiam i zmianą koloru, a w następnym etapie zagłębieniami. Jeżeli pojawi się także stan zapalny to miejsca zmienione chorobowo mogą powodować ból.

Przyczyny powstawania cellulitu

Bezpośrednią przyczyną powstawania cellulitu są zaburzone proporcje pomiędzy wielkością komórek tłuszczowych, a wodą i innymi składnikami metabolicznymi w tkance. Przerośnięte komórki nie pozwalają na prawidłową cyrkulację krwi limfy, co prowadzi do obrzęków zaburzających strukturę tkanki. Jej nadmiar może powodować nie tylko niepożądane zmiany w budowie, ale też zaburzenia hormonalne. Dlatego nie warto odkładać walki z tym problemem na później, ponieważ to może źle odbić się na naszym zdrowiu.

Podatność na występowanie skórki pomarańczowej zależy od wielu czynników. Zauważono, że znacznie częściej pojawia się u kobiet w okresie menopauzy lub ciąży. Można to powiązać ze zmianami hormonalnymi, które są powszechne u kobiet w tym czasie. Podstawową przyczyną cellulitu jest dieta bogata w proste, rafinowane cukry i tłuszcze trans. Gospodarki wodnej i oczyszczania organizmu z toksyn nie ułatwia spożywanie dużej ilości soli, sztucznych barwników i konserwantów.

Aby zapobiec pojawieniu się skórki pomarańczowej warto wprowadzić do swojego planu tygodnia regularną aktywność fizyczną. Jest ona szczególnie wskazana dla osób, które prowadzą siedzący tryb życia lub mają genetyczne predyspozycje do pojawiania się tego problemu. Ważna jest także prawidłowa dieta zawierająca 2 litry wody dziennie, która pomoże usunąć toksyny z organizmu. Powstawaniu cellulitu sprzyja opalanie się, gorące kąpiele i zbyt duża masa ciała.

Jak zwalczać cellulit

Ponieważ cellulit to nie tylko schorzenie skóry, ale także tkanki podskórnej do zwalczania tego problemu należy podejść w sposób kompleksowy. Ponieważ zwyrodnienia dotyczą naczyń krwionośnych, które w wyniku złej cyrkulacji zwiększyły swoją przepuszczalność, warto zacząć od przywrócenia im prawidłowej przepuszczalności. Wykorzystuje się do tego substancje takie jak rutyna, hiperyna, kofeina i wiele innych. Spożywanie suplementów zawierających te substancje wspomaga krążenie i pomaga wyeliminować jedną z głównych przyczyn cellulitu.

Równie ważne jest działanie przeciwobrzękowe. W tej roli doskonale sprawdzą się masaże i drenaże limfatyczne, które poprawią krążenie i odprowadza nadmiar limfy w stronę węzłów chłonnych. Leczenie cellulitu wymaga czasu i dyscypliny, aby przyspieszyć efekty terapii można skorzystać z zabiegów na cellulit takich jak Med Contour Medical dostępny w Klinice Medycyny Estetycznej Esteticmed.

“Med Contour Medical jest pierwszym skutecznym systemem służącym do bezbolesnej likwidacji lokalnej otyłości i leczenia cellulitu. Likwiduje lokalny nadmiar tkanki tłuszczowej opornej na odchudzanie.” – zapewniają eksperci z kliniki Esteticmed.

Skuteczna terapia cellulitu wymaga czasu, dlatego warto pomyśleć o niej już teraz. Zanim zaczniemy wyciągać z szafy wiosenne sukienki. Odpowiednio zaplanowane leczenie zwalczy nie tylko nieestetyczne grudki, ale też przywróci równowagę w głębszych tkankach.