Skuteczne sposoby na usuwanie plam na ciele w Klinice Miracki

Plamy wątrobowe, czyli brązowe plamki na dłoniach, twarzy czy dekolcie, to problem, z którym najczęściej mają do czynienia osoby po 50. roku życia. Choć nie są one w żadnym stopniu groźne dla naszego zdrowia, to prawda jest taka, że wyglądają mało estetycznie, dlatego wielu z nas (a w szczególności kobiety) chce się ich po prostu pozbyć. Podpowiadamy zatem, jakie są przyczyny powstawania i metody usuwania plam starczych!

Plamy wątrobowe – skąd się wzięły na moim ciele?

Można powiedzieć, że plamy wątrobowe to przede wszystkim rezultat wieloletniego działania słońca na skórę. Ich pojawianie się nasila się szczególnie koło 50. roku życia, co jest skutkiem zaburzeń pracy melanocytów – to znaczy komórek barwnikowych skóry. Wraz z upływem czasu komórki te zaczynają coraz gorzej pracować, a dodatkowym bodźcem, który przyczynia się do powstawania plam starczych, jest wieloletnie wystawianie skóry na działanie szkodliwych promieni słonecznych bez odpowiedniego zabezpieczenia. Niestety, dla naszej delikatnej skóry nie ma znaczenia to, że ostatnio praktycznie w ogóle się nie opalamy – jest to bowiem najczęściej pamiątka z wakacji sprzed kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu lat i do tego bardzo trudna do wybawienia.

Czy pomoże krem na przebarwienia na skórze?

Niestety, plam wątrobowych nie pozbędziemy się nawet przy pomocy najbardziej specjalistycznych i aptecznych kremów rozjaśniających. To przede wszystkim dlatego, że plamy starcze powstają w głębokich warstwach skóry, do których kosmetyki nie są w stanie przeniknąć. Jeżeli naprawdę zależy nam, by usunąć przebarwienia na skórze, zgłośmy się do dermatologa, który zaproponuje nie tylko najskuteczniejszą, lecz także najbezpieczniejszą metodę ich usuwania.

Metody usuwania brązowych plam na skórze

Plam wątrobowych możemy pozbyć się na kilka różnych sposobów, a do najczęściej stosowanych należą: krioterapia, laseroterapia i głęboki peeling kwasem trójchlorooctowym.

  • Głęboki peeling skóry to najtrudniejsza i wymagająca najwięcej czasu metoda usuwania uporczywych plam na skórze. Zamiast u kosmetyczki zabieg lepiej jednak wykonać w gabinecie lekarskim – zmiany pigmentacyjne to defekt bardzo skomplikowany i należy bardzo ostrożnie dobierać stężenia odpowiednich kwasów. Zazwyczaj na początku niezbędna jest cała seria łagodniejszych peelingów, które przygotują skórę na silniejszy i głębszy peeling kwasem trójchlorooctowym. Dodatkowo, lekarz może zalecić stosowanie wybranych środków wybielających w domu, by uzyskać szybszy i wyraźniejszy efekt.
  • Pojedyncze plamy wątrobowe na dłoniach lub twarzy można usunąć metodą krioterapii, czyli mrożenia ciekłym azotem. Melanocyty są wyjątkowo wrażliwe na niskie temperatury i rozpadają się w temperaturze ok. -7 stopni. Po zabiegu nie trzeba stosować specjalnych środków wybielających, ale należy skutecznie chronić skórę przed działaniem słońca.
  • Laseroterapia to w ostatnich latach najpopularniejszy i najskuteczniejszy sposób walki z takimi niedoskonałościami, jak przebarwienia, a także blizny, rozstępy, brodawki czy nawet zmarszczki. W Klinice Miracki laserowe usuwanie przebarwień odbywa się przy pomocy różnego rodzaju laserów frakcyjnych(CO2, IPixel, Harmony Alma czy PicoSure) lub pikosekundowych, czyli Laser Discovery Pico – Miracki Warszawa decyduje o zastosowaniu konkretnego po obejrzeniu naszych zmian.  Bardzo ważne jest to, że w tym przypadku laser nie uszkadza zdrowych komórek skóry, które znajdują się w sąsiedztwie przebarwień, dzięki czemu zabieg jest nie tylko skuteczny, lecz także bezpieczny dla pacjenta.

Jeśli jesteśmy zdecydowani, żeby walczyć z przebarwieniami, najlepiej aby na początku zobaczył je dermatolog. Ustali on konkretną przyczynę zmian, zaleci najskuteczniejszą metodę leczenia i doradzi, jak pielęgnować skórę.