Nie da się ukryć, że nos to jedna z najbardziej eksponowanych części naszego ciała. I tak, jak choćby uszy jesteśmy w stanie jakoś zamaskować i przysłonić, tak nosa nie ukryjemy w żaden sposób. Kształtów i rozmiarów tego organu jest wiele. Jedni mogą się poszczycić pięknym, niewielkim i kształtnym noskiem, inni wprost przeciwnie – wstydzą się swojego wielkiego, czasem nawet krzywego nosa.

Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na pozbycie się problemu. Coraz więcej osób decyduje się na operację plastyczną nosa, a zabieg ten jest jednym z najczęściej przeprowadzanych w chirurgii plastycznej, choć należy podkreślić, że jednocześnie jest też jednym z najtrudniejszych. Przyczyniają się ku temu zarówno względy anatomiczne, jak i techniczne, a niemały wpływ mają także czas gojenia oraz względy psychologiczne.

Komu dedykowany jest zabieg korekcji nosa?

Jak już wspomnieliśmy zabiegowi korekty nosa poddają się osoby kierowane różnymi pobudkami. Jak twierdzą specjaliści z Medbeauty – jedni poddają się zabiegowi tylko albo głównie ze względów estetycznych – w celu poprawy swojego komfortu psychicznego. Powody mogą być również bardziej złożone. Czasami zdarzają się nosy porozszczepowe, wymagające właśnie chirurgii plastycznej. Tego rodzaju zabiegowi często poddają się także osoby z krzywą przegrodą nosową, jeśli jest ona dużego stopnia nieoperowana może spowodować problemy w oddychaniu, a nawet związane z tym niedotlenienie, częste infekcje, przewlekłe zmęczenie oraz senność.

Metody korekty nosa

Operacja plastyczna nosa ma w głównej mierze nadać mu odpowiedni kształt, usunąć mankamenty. Dostępne są obecnie dwie metody plastyki nosa. Pierwsza z nich – tradycyjna, zabieg chirurgiczny, druga natomiast, ostatnio coraz popularniejsza – wykorzystanie kwasu hialuronowego.

Jak wygląda operacyjna korekcja nosa?

Jeszcze przed rozpoczęciem zabiegu pacjent musi dostarczyć lekarzowi wyniki zleconych do wykonania wcześniej badań. Aby zabieg mógł być przeprowadzony, stan ogólny pacjenta musi być dobry. W trakcie zabiegu skóra nosa oddzielana jest od konstrukcji chrzęstno-kostnej, która ją podtrzymuje. Później następuje modelowanie kształtu wedle pożądanych oczekiwać pacjenta. Potem skóra jest naciągana na nową „ramę” chrzęstno-kostną.

Zabieg można też przeprowadzić, stosując metodę “od środka”, wykonując nacięcie wewnątrz nosa lub metodą „otwartą”. Po przeprowadzeniu zabiegu nos zostaje zasetonowany (natłuszczony tasiemką uciskającą na uszkodzone naczynia i podpierającą szkielet chrzęstno-kostny nosa), a na zewnątrz dodatkowo zakładany jest gips. Jego zadaniem jest oczywiście unieruchomienie nosa i usuwa się go po kliku tygodniach (w między czasie wykonuje się 3 opatrunki).

Niestety, po usunięciu opatrunku nos pozostaje opuchnięty, a ponadto pod oczami mogą wystąpić krwiaki okularowe, które znikną po ok. 3 tygodniach. Cały proces gojenia trwa w przybliżeniu 3 miesiące. Długość samego zabiegu wynosi 90- 120 minut. Dużą przewagę nad metodami tradycyjnymi ma zabieg wykonywany przy użyciu kwasu hialuronowego. Przede wszystkim, jest on całkowicie bezbolesny, nieinwazyjny, bezkrwawy i krótki – trwa ok. 15 minut. Polega na wypełnieniu właściwego miejsca właśnie kwasem hialuronowym, który w odpowiedni sposób wymodeluje nos – zwęża go czy wygładza – usuwa garb.

Przeciwwskazania

Nie każdy może poddać się operacji korekty nosa. Zrezygnować z zabiegu powinny kobiety w ciąży, osoby cierpiące na niedokrwistość i skazy naczyniowe, z nieuregulowanym ciśnieniem, ropnym zapaleniem zatok i twarzy oraz nieuregulowaną cukrzycą.