Chrapanie jest zaburzeniem fizjologii oddychania podczas snu. Stanowi powszechny problem i dotyka prawie połowy panów i około jedne czwartej pań na całym świecie, a liczba osób chrapiących wzrasta  wiekiem, szczególnie u kobiet po menopauzie. Jest to nie tylko kłopot dla osób dzielących sypialnię z chrapiącym, ale stanowi także zagrożenie dla zdrowia chrapacza, który nie podejmie leczenia swojej dolegliwości. Nieleczona bowiem może doprowadzić nawet do bezdechu sennego, co jest już groźne dla zdrowia i życia. Jakie właściwie są przyczyny chrapania i w jaki sposób można tę nieprzyjemną przypadłość leczyć?

Czym jest chrapanie?

Jak zostało wyżej wspomniane, chrapanie to zaburzenie fizjologii oddychania w trakcie snu. występowanie problemu może być warunkowane przez różne zjawiska, między innymi budowę anatomiczną górnych dróg oddechowych. Efekt akustyczny, czyli dźwięk tak bardzo irytujący w nocy, powstaje wskutek drgań części wiotkich gardła, zwłaszcza języczka oraz podniebienia miękkiego. Wiąże się to często z nieżytem nosa oraz nieprawidłowym oddychaniem przez usta, jednak przyczyn chrapania może być więcej.

Przyczyny chrapania:

  • przerośnięcie języczka, drobna żuchwa, wydłużenie podniebienia miękkiego
  • przerost migdałków, który zaburza naturalny tor oddechu
  • tkanka tłuszczowa zgromadzona na podbródku
  • przerost małżowin nosowych
  • polipy nosogardzieli
  • alergie, które z kolei powodują nieżyt nosa
  • zapalenie zatok
  • krzywa przegroda nosowa

Bezdech senny a chrapanie

Chrapanie jest przypadłością mocno obniżającą komfort snu, zarówno osób dotkniętych tym problemem, jak i tych, które dzielą z nimi pokój. Jednak groźniejsze może być chrapanie, które nie będzie leczone. Może bowiem doprowadzić do bezdechu sennego, lub też być jego objawem i mocno go nasilać. Czym jest bezdech senny? Również patologią związaną z oddychaniem w trakcie snu, jednak w tym przypadku następuje wydłużenie przerw między jednym oddechem a drugim. Może to doprowadzić do niedotlenienia organizmu, zwłaszcza tkanki sercowo-naczyniowej oraz mózgowej. Od niedotlenionych organów już tylko krok do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak nadciśnienie tętnicze czy udar.

Leczenie chrapania

Wymienione powyżej możliwe konsekwencje chrapania pokazują jednoznacznie, że nie jest to jedynie problem braku komfortu snu. By zapobiec bardziej poważnym problemom, warto poszukać sposobu, aby uwolnić się od chrapania. Leczenie tej przypadłości nie musi być nieprzyjemne ani bolesne, istnieje bowiem metoda zwana NigtLase, którą oferuje klinika LaserMED. Jak sama nazwa wskazuje, laser jest tu głównym narzędziem, a sama metoda gwarantuje bezpieczeństwo i skuteczność. Na czym to polega?

Laser wyleczy chrapanie

Metoda NigthLase opiera się na nieinwazyjnym, powierzchniowym działaniu redukującym chrapanie, dzięki czemu nie jest konieczne stosowanie znieczulenia. Światło lasera kierowane na tkankę obkurcza włókna kolagenowe, a także pobudza do produkcji i syntezy nowych włókien. Pomaga to w odzyskaniu sprężystości i usztywnienia tkanki, a także w łagodzeniu wibracji miękkich części podniebienia. Dzięki temu znaczącej redukcji ulega częstotliwość występowania bezdechu sennego oraz chrapania. Warto zauważyć, że metoda ta nie wymaga późniejszej pozabiegowej rekonwalescencji, można więc szybko powrócić do codziennych obowiązków.

Aby osiągnąć pełny efekt, najlepiej wykonać kilka zabiegów w czasie mniej więcej sześciu tygodni.