Gorset to znana część ubioru damskiego używana od końca XIV wieku do pierwszej dekady XX wieku. Podstawowym zadaniem gorsetu jest usztywnienie korpusu, uwydatnienie biustu, podkreślenie i wysmuklenie kobiecej talii. Na przestrzeni lat formy gorsetów i estetyka ich wykonania zmieniały się. W okresie międzywojnia gorsety właściwie zniknęły z modowej sceny i zostały zastąpione popularnymi biustonoszami. Gorsety wróciły do łask w latach 80. za sprawą kreatora mody Jeana-Paula Gaultiera, który zaprojektował wiele modeli specjalnie dla Madonny. Gorsety powróciły ponownie, ale tym razem głównie jako element eleganckiej i zmysłowej bielizny.

Gorset – warto go mieć

Współczesne gorsety są głównie częścią eleganckiej bielizny damskiej. Wykonuje się je z delikatnych materiałów i fiszbin, dzięki czemu idealnie dopasowują się do kobiecej sylwetki. Gorsety powinny idealnie przylegać do ciała, ale jednocześnie nie ograniczają swobody poruszania się. Ich głównym zadaniem jest delikatne wymodelowanie talii, wyszczuplenie sylwetki, a także podkreślenie biustu. Gorset to bardzo funkcjonalny element garderoby, a także, dzięki estetyce wykonania, pobudzający męskie zmysły.

Modele gorsetów

Do wyboru mamy dwa podstawowe modele gorsetów – overbust (na biust) i underbust (pod biust).

Rodzaje gorsetów

Gorset modelujący to typ, który ma za zadanie w atrakcyjny sposób wymodelować kobiecą sylwetkę, podkreślić talię oraz wyszczupla ją o kilka centymetrów. Ponadto spłaszcza brzuch, a także unosi i uwydatnia biust. Takie gorsety przyczyniają się również do utrzymywania prawidłowej postawy, ponieważ usztywniają delikatnie plecy.
Gorset wyszczuplający to typ, który ma za zadanie przede wszystkim optycznie wyszczuplić talię – od 5 do nawet 12 cm, ukryć mankamenty naszej figury oraz podkreślić biust. Chodzi o uzyskanie tzw. efektu klepsydry.

Jaki gorset wybrać?

Kupując gorset wiele kobiet nie wie, na jaki rozmiar oraz typ ma się zdecydować. W tym elemencie bielizny bardzo istotną kwestią jest idealne dopasowanie do sylwetki. Gorset powinien przylegać do ciała, ale także  nie opinać go zbyt mocno. Ważne jest, aby dobrać odpowiedni do swojej figury i zastanowić się, jaki efekt chcemy osiągnąć. Ekspertki dodają, że należy także przemyśleć kwestię, czy chcemy, aby gorset służył nam na co dzień, czy tylko na specjalne okazje.

W sklepach do wyboru mamy wiele modeli markowych gorsetów. W ofercie sprzedawców występują gorsety damskie na każdą okazję, m.in. gorsety wieczorowe w różnych gamach kolorystycznych, od czarnych poprzez kolorowe, aż do jasnych i delikatnych odcieni.

Gorset – jak nosić?

Gorset możemy nosić przede wszystkim jako element bielizny i to jest jego najbardziej popularna funkcja. Warto dodać, że chętnie wykorzystywany jest także jako bielizna erotyczna, która pobudza męskie zmysły. Niektóre panie gorsety noszą jako zwykły element garderoby i zakładają, np. do spódnic, jeansów czy do żakietów. Jest to z pewnością wersja dla kobiet odważnych i lubiących się wyróżniać. Wybór zatem zależy do Ciebie!