Stomatologa estetyczna w dzisiejszych czasach oferuje pacjentowi wiele. Warto pamiętać, że to nie tylko wybielanie zębów, ale także poprawa ich wyglądu w sposób bardziej kompleksowy. Dzięki zastosowaniu licówek i koron możliwe jest uzyskanie niezwykle estetycznego uśmiechu, ale także uzupełnienie braku zębów lub ich uszkodzeń. Szczególnie sprawdzają się tu korony, które mogą być również stosowane jako uzupełnienie implantologii. Czym są te uzupełnienia i u kogo sprawdzą się najlepiej?

Czym jest korona zęba?

Ząb składa się z korzenia, który ukryty jest w dziąśle, oraz z korony – części widocznej. To właśnie ona zapewnia estetyczny wygląd uśmiechu. Standardowo wszelkie ubytki czy zniszczenia uzupełniane są plombami, czyli tradycyjnymi kompozytowymi wypełnieniami. Jednak w przypadku, gdy ząb uległ większemu zniszczeniu i nie jest możliwe wykonanie uzupełnienia w podstawowy sposób, można odbudować go protetycznie za pomocą korony protetycznej. Umieszczona w ustach jest cementowana na stałe i poza wypełnieniem miejsca po uszkodzonym zębie oraz jego odtworzeniem, można za jej pomocą poprawić kształt i kolor zębów oraz pozbyć się w ten sposób przebarwień. Pełnią także ważną rolę w leczeniu implantologicznym, ponieważ implant umieszczany jest w miejscu korzenia, a korona odtwarza widzialną część zęba. Jak widać zatem, jest to bardzo funkcjonalne rozwiązanie.

Wskazania do uzupełnienia protetycznego za pomocą koron

 • znaczne zniszczenie zęba spowodowane próchnicą czy urazem,
 • starcie zęba,
 • wykonywane wcześniej leczenie kanałowe. Za pomocą korony można wzmocnić ząb oraz przywrócić mu estetyczny wygląd,
 • trwałe i o znacznym stopniu przebarwienia, defekty szkliwa,
 • złe ustawienie zęba w łuku zębowym, nieprawidłowy kształt,
 • leczenie implantologiczne: zamontowanie korony pozwala na odbudowę widocznej części zęba i poprawę estetyki uśmiechu.

Zalety uzupełnienia zęba koroną protetyczną

 • wzmocnienie zęba,
 • odbudowa znacznie zniszczonego w wyniku choroby lub urazu zęba,
 • poprawa estetyki zębów,
 • możliwość uzupełnienia braków zębowych w leczeniu za pomocą implantów – korony odbudowują część korzeniową zęba na sztucznym korzeniu, dzięki czemu ubytki są zamaskowane.

Przeciwwskazania do wykonania uzupełnienia za pomocą korony

 • rozległe zniszczenie zęba – pozostała nad dziąsłem część zęba ma mniej niż 2-3 milimetry,
 • zaawansowana próchnica, która dosięga do dziąseł lub głębiej.

Rodzaje koron stosowanych w protetyce

 • korony porcelanowe

Mogą mieć podbudowę metalową, wykonana ze stali lub złota, obecnie często spotyka się również tytanowe. Są bezpieczne, poniewaz tytan to materiał akceptowany przez ludzkie ciało i nie wywołuje alergii oraz podrażnień. Część widoczna wytwarzana jest z porcelany. Takie wypełnienie wyróżnia się estetyką oraz trwałością

 • korony pełnoceramiczne

Ich podbudowa zbudowana jest z tlenku cyrkonu, co zapewnia niezwykłą trwałość oraz estetykę.

Zabieg zakładania koron

Pierwszym krokiem jest wykonanie diagnostyki zęba i oceny jego stanu oraz rozległości zniszczeń. W pewnych przypadkach może zaistnieć konieczność wyleczenia kanałowo zęba przed przystąpieniem do zakładania korony. Gdy ząb jest w odpowiednim stanie, można przystąpić do kolejnego etapu, czyli do jego oszlifowania, co sprawi, że ząb po założeniu wypełnienia nie będzie wystawał poza resztę uzębienia.Następnie pobierany jest wycisk protetyczny zęba oraz zębów sąsiadujących, by stworzyć jak najlepiej pasujący model. Do czasu wykonania korony w pracowni, stomatolog zabezpiecza oszlifowany ząb koroną tymczasową, by nie uległ zniszczeniu. Ostatnim etapem jest dobranie koloru uzupełnienia tak, by pasował do reszty zębów, a gdy po ewentualnej przymiarce wszystko jest w porządku, można przystąpić do założenia korony i jej zacementowania.

Zabieg zakładania koron na zęby najlepiej wykonać u profesjonalistów. Odwiedź Smile Design Clinic w Warszawie.