Leczeniem wad zgryzu zajmuje się ortodoncja, która obecnie dysponuje taką paletą metod prostowania zębów, że każdy pacjent może wybrać coś dla siebie po konsultacji ze specjalistą. Nowoczesną metodą leczenia różnych wad zgryzu wymagających prostowania zębów jest Invisalign. Czym ona jest i co stanowi jej atut?

Aparat Invisalign

Mianem Invisalign określa się w pełni przezroczysty i dlatego jak najbardziej estetyczny aparat prostujący zęby pacjentów. Nie jest on widoczny, stąd też będzie polecany dla osób, które chciałyby w sposób dyskretny leczyć się ortodontycznie.

Invisalign to także metoda leczenia wad zgryzu – prostych i złożonych, wykorzystująca tzw. alignery, czyli nakładki, które przesuwają zęby poprzez wywieranie na nie kontrolowanego nacisku. Tym, co zdecydowanie odróżnia łuk Invisalign od tradycyjnych aparatów ortodontycznych z zamkami jest fakt, że nacisk wywierany przez elementy aparatu na zęby ma odpowiednie natężenie, umiejscowienie i jest generowany przez odpowiednio długi czas. Zgodnie z przyjętym planem leczenia, ortodonta ma możliwość wykorzystać metodę Invisalign w ten sposób, aby tylko niektóre zęby były przemieszczane na pożądane miejsce na każdym etapie leczenia.

Jak stosowany jest aparat Invisalign?

Za pomocą Invisalign można leczyć takie problemy ortodontyczne jak szpary między zębami, zgryz głęboki, przodozgryz, zgryz krzyżowy lub nadmierne stłoczenie zębów. Niezależnie od tego, z jakim problemem ortodontycznym zmaga się pacjent, metoda leczenia Invisalign może mu pomóc uzyskać piękniejszy uśmiech.

W tym celu lekarz stomatolog tworzy kompletny plan prostowania zębów pacjenta, w którym uwzględnia przesunięcie z początkowej do pożądanej pozycji poszczególnych zębów, na podstawie zaleceń. Do planowania wykorzystywana jest zaawansowana technologia obrazowania 3D. Następnie przygotowywany jest dla pacjenta indywidualnie dobrany zestaw alignerów, specjalnie dostosowanych do zębów, które będą je stopniowo przesuwać. Każdy aligner z kompletu nosi się przez około 2 tygodnie, po czym pacjent wymienia je na nowe, aż do chwili uzyskania najbardziej pożądanego efektu leczenia i ustawienia zębów.

Nakładki, czyli alignery są dokładnie dopasowane do uzębienia pacjenta, a ich stosowanie według badań klinicznych daje lepszą kontrolę nad przemieszczaniem zębów, co korzystnie wpływa na finalny efekt leczenia ortodontycznego. Noszenie alignerów w ramach metody leczenia Invisalign nie wywołuje dolegliwości bólowych, jak w przypadku aparatów tradycyjnych. Łatwo się je zakłada i zdejmuje, a lekarza należy odwiedzać raz na 6-8 tygodni. Lekarz wydaje na ten czas odpowiedni zestaw nakładek, do samodzielnego nakładania przez pacjenta. Ułatwia to leczenie i sprawia, że w razie potrzeby nakładki można po prostu wyjąć z jamy ustnej i cieszyć się np. swoimi ulubionymi potrawami.