Przygotuj się odpowiednio do sezonu narciarskiego

Sport narciarski jest bardzo popularny, mnóstwo ludzi regularnie wyjeżdża na narty za granicę oraz na stoki krajowe. Sam sezon narciarski jest stosunkowo krótki, trwa bowiem tylko kilka zimowych miesięcy. Mimo to, odpowiednią formę fizyczną powinno się pielęgnować przez cały rok, żeby nie wejść na stok z zastałymi od bezruchu mięśniami, co sprzyja upadkom i złamaniom. Będąc narciarzem, nawet tylko takim ,,z doskoku”, jeżdżącym wyłącznie rekreacyjnie, warto jest pamiętać o zachowaniu odpowiedniej formy fizycznej przez cały rok. Bardzo łatwo jest naderwać lub nadwyrężyć mięsień podczas jazdy na nartach, jednak dzięki kilku wskazówkom łatwo jest uniknąć wielu urazów.

Co robić, żeby fizycznie przygotować się do sezonu?

Tak naprawdę każda regularna forma wysiłku fizycznego w pewien sposób przygotowuje nas do sezonu narciarskiego. Jednymi z najskuteczniejszych sposobów są bieganie lub aerobik, a także np. rolkarstwo. Ćwiczenia te obejmują głównie mięśnie nóg, które są mocno używane w czasie jazdy na nartach, dlatego stanowią świetne przygotowanie do jazdy. Oczywiście nie bez znaczenia pozostają ramiona i plecy. Powinno się dbać o kondycję całego ciała, a nie skupiać się wyłącznie na niektórych jego częściach. Regularne dbanie o zapewnienie sobie odpowiedniej dawki ruchu sprzyja także naszemu ogólnemu samopoczuciu i zdrowiu, w końcu nie bez powodu mówi się, że ,,sport to zdrowie”.

Jak dbać o sprzęt narciarski poza sezonem?

Oprócz dbania o siebie i swoje ciało, nie wolno zapominać o sprzęcie, dzięki któremu jesteśmy w stanie uprawiać narciarstwo. Pozasezonowa konserwacja nart jest absolutną podstawą. Dzięki dbaniu o sprzęt, wydłużamy jego żywotność. Konserwacja nart zabezpiecza je przed rdzą i wysuszeniem ślizgu, co powoduje spowolnienie nart. Podstawą przy konserwacji nart jest nasmarowanie ślizgów specjalnym smarem, który sprawi, że narty będą nam służyć dłużej i zachowają elastyczność. Robi się to za pomocą żelazka po dokładnym oczyszczeniu nart z wszelkiego brudu. Można także zanieść narty do serwisu narciarskiego, żeby skorzystać z usługi konserwacji. Istotne są również krawędzie nart, które od czasu do czasu wymagają oszlifowania, w celu uniknięcia procesu korozji i powstawania rdzy.

Oczywiście nie same narty wymagają konserwacji. Nie wolno zapominać także o butach, które bez odpowiedniego zakonserwowania poza sezonem posłużą nam zdecydowanie krócej. Najważniejsze jest ich wysuszenie przed odłożeniem na kilka miesięcy, aż do kolejnego sezonu. Absolutnie nie wolno chować do szafy na całe lato wilgotnych butów, ponieważ wilgoć to idealne środowisko dla rozwoju bakterii i grzybów. But narciarski składa się z buta wewnętrznego i zewnętrznego i na czas suszenia warto jest te części rozdzielić, dzięki czemu lepiej i szybciej wyschną. Wykonując te wszystkie czynności od razu po sezonie, zapewniamy naszemu sprzętowi dłuższą żywotność, a także spokój samemu sobie, ponieważ dzięki temu unikniemy konieczności przeglądania sprzętu przed samym sezonem. Koniec sezonu zimowego jest idealnym momentem na ewentualną wymianę drobnych elementów lub np. kupno nowego kasku, ponieważ wtedy jest najwięcej wyprzedaży. Sprzęt narciarski renomowanych marek w atrakcyjnych cenach znajdziemy np. w internetowym sklepie Narty Warszawa. Nie powinno się używać uszkodzonego sprzętu, gdyż grozi to utratą bezpieczeństwa i urazami.