Utrzymanie porządku w swoim domu nie jest rzeczą prostą, a na pewno nie należy do przyjemności. Posprzątanie całego domu wymaga od nas dużo wysiłku i jeszcze więcej czasu. Dlatego czasami nie wiemy jak się do tego zabrać. Jak się okazuje pomysłów na dobrą organizację porządkowania jest wiele.

Wyznaczenie stref w mieszkaniu

Wiadomo, że posprzątanie całego mieszkania jest nie lada wyzwaniem. Dlatego dużo łatwiej będzie nam się sprzątało jeśli podzielimy je na strefy, np. kuchnię, jadalnię, salon, sypialnię. W ten sposób możemy sobie zaplanować całe sprzątanie na kilka dni, zamiast męczyć się z tym w ciągu jednego. Nie ma co ukrywać, takie podejście jest znacznie praktyczniejsze, gdyż porządki wykonujemy znacznie sprawniej i nie jesteśmy tak przemęczeni. Ponadto w ten sposób na bieżąco uda się utrzymywać ład, a do tego nauczymy się systematyczności. Żeby było nam jeszcze łatwiej możemy każdemu dniu tygodnia przyporządkować konkretną strefę do posprzątania, np. poniedziałek sprzątamy kuchnię, we wtorek salon itd.  W ten sposób zorganizować możemy sobie cały tydzień, a dzięki temu zachowamy porządek przez cały czas.

Podział obowiązków

Dobrą metodą na odciążenie siebie od codziennych obowiązków jest ich podział między wszystkich domowników. Jeśli w naszym domu mieszka więcej osób powinniśmy przydzielić im poszczególne obowiązki: odkurzanie, ścieranie kurzu, sprzątanie łazienki, robienie prania i inne. Można każdej osobie przydzielić konkretne zadanie, za które będzie odpowiedzialna. Może zdarzyć się tak, że nasi domownicy nie będą chcieli sprzątać w kółko tego samego. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest wymienianie się obowiązkami, żeby każdy miał możliwość sprzątania innej części domu. Wtedy unikniemy niepotrzebnych niesnasek. Takie rozwiązanie też jest bardzo korzystne i zapewnia porządek w naszym domu.

Odkładanie rzeczy na miejsce

Jeśli chcemy, aby w naszym domu panował porządek należy wszystkie używane rzeczy odkładać na swoje pierwotne miejsce. Unikniemy wtedy chaosu i zamieszania związanego z zagubieniem i późniejszymi poszukiwaniami. Warto również nauczyć swoich domowników tego, by odkładali wszystkie rzeczy na miejsce. A szczególnie tyczy się to dzieci, gdyż złe nawyki zwykle wynoszą z domu. Jeśli nauczymy je by odnosiły rzeczy na miejsce, istnieje większe prawdopodobieństwo, że będą potrafiły utrzymać porządek w swoich własnych domach w przyszłości. To prosta czynność naprawdę ułatwia życie.

Zmywanie po jedzeniu

Ważne jest również, aby po gotowaniu,  przygotowaniu posiłku, czy też jego konsumpcji pamiętać o pozmywaniu naczyń. Jest to bardzo istotne, gdyż takie nawyki naprawdę ułatwiają nam utrzymanie porządku, zwłaszcza w kuchni.  Jeśli posiadamy zmywarkę jest to znacznie prostsze zadanie, lecz bez niej też można sobie poradzić. Każdy zgodzi się z tym, że przyjemniej wygląda kuchnia,  gdy zlewie nie piętrzy się stos brudnych naczyń. Jest to  nieestetyczne, a tym bardziej niezdrowe, gdyż stwarzamy w ten sposób idealne warunki dla różnego rodzaju bakterii i mikrobów. Dlatego tak ważne jest systematyczne zmywanie naczyń.

Używanie odpowiednich środków pielęgnacyjnych

Może się to wydać przsadą, ale używanie odpowiednich środków pielęgnacyjnych naprawdę się opłaca.  Jeśli mamy w domu drewniane podłogi, to koniecznie musimy czyścić je specjalnymi środkami do pielęgnacji drewna, dzięki zachowają piękny wygląd i połysk, a przede wszystkim posłużą nam na znacznie dłużej.  Ta sama zasada tyczy się do innych powierzchni w naszym domu oraz do wszystkich sprzętów agd  i rtv. Jeśli w odpowiedni sposób zadbać o nasze rzeczy, będziemy mogli cieszyć się nimi znacznie dłużej.

Sprzątanie nie jest takie straszne jak się może wydawać. Wystarczy trochę pomyśleć i je dobrze zorganizować, aby było miłe, przyjemne i nie sprawiało nam wiele kłopotu. A nasz dom będzie zawsze świecił czystością.