Problemy z haluksami są bardzo częstą dolegliwością. Jest do deformacja palca u stopy – tzw. “paluch koślawy”. Zniekształcenie to staje się przyczyną problemów z chodzeniem, a także może powodować odczucia bólowe. Nieleczone haluksy mogą prowadzić do rozwoju zmian zwyrodnieniowych w obrębie dolnej kończyny. Najlepszą metodą na pozbycie się tej dolegliwości jest operacyjne usunięcie haluksów. Sprawdźmy, na czym polega.
Haluks – co to jest?
Haluks jest popularnym schorzeniem, które rozwija się z powodu koślawości palucha i prowadzi do deformacji stopy (składa się z kości i tkanki miękkiej). Kość śródstopia zaczyna wówczas wyraźnie wystawać, co daje efekt guzka.
Przyczyny powstawania haluksów
- działanie czynników zewnętrznych (np. niewygodne, za ciasne obuwie)
- czynniki genetyczne
- zapalenie stawów
Leczenie haluksów
Niektóre rodzaje haluksów mogą być leczone zachowawczo, bez konieczności przeprowadzenia chirurgicznej interwencji. Jednak, gdy haluksy bolą i zaczynają przeszkadzać podczas chodzenia konieczna będzie operacja, która skoryguje problem. Swoje dolegliwości zawsze należy skonsultować z lekarzem ortopedą, który podejmie decyzję o zabiegu.
Operacyjne leczenie haluksów
Przed operacją usunięcia haluksów ma miejsce konsultacja z lekarzem ortopedą, który kwalifikuje pacjenta do zabiegu i zleca wykonanie koniecznych badań. W dniu operacji należy zgłosić się do z wynikami badań, na czczo (8 godzin bez jedzenia i 6 godzin bez picia). Zabieg najczęściej wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, rzadko w znieczuleniu ogólnym. Lekarze mają do wyboru kilka technik operacyjnego usuwania haluksów, które przywracają prawidłową pozycję stawu. Specjaliści z Centrum Medycznego Bieńkowski w Bydgoszczy informują, że w swojej klinice wykonują zabieg korekcji haluksów nowoczesną metodą utrwalającą prawidłowe ustawienie palucha. Wykorzystują do tego najlepsze jakościowo materiały oraz proponują bezgipsowe prowadzenie po operacji.
Zalecenia pooperacyjne
- po kilkunastu godzinach od zabiegu pacjent może już poruszać się przy pomocy kul oraz specjalnego obuwia,
- będzie miał także założony bandaż utrzymujący palec we właściwej pozycji.
Po około 2 tygodniach usuwane są wszystkie szwy, - przez około 6 tygodni należy jeszcze chodzić w specjalnym ortopedycznym obuwiu,
- przez pierwsze tygodnie nie należy zbytnio obciążać stopy. Można wykonywać spacery jedynie na krótkich dystansach,
- przez pierwsze dni po operacji najlepiej utrzymywać stopę w pozycji uniesionej i przykładać do niej lód w celu zmniejszenia opuchlizny i bólu,
- lekarz przepisze także antybiotyk i leki przeciwbólowe,
- po operacji ortopeda może zalecić także odpowiednie ćwiczenia lub fizykoterapię w celu wzmocnienia stopy.
Efekty po operacyjnej korekcji haluksa
- przywrócenie funkcji kości śródstopia
- zadowalający efekt estetyczny
- przywrócenie prawidłowej pozycji palucha
- redukcja dolegliwości bólowych
Inne schorzenia stóp towarzyszące koślawości palucha
- palce młoteczkowate
- palce sztywniejące
- metatarsalgia Mortona
Operacyjna korekta haluksów pozwoli Ci na trwałe pożegnać się z tym nieprzyjemnym schorzeniem stopy. Zadbajmy o zdrowie naszych stóp i przywróćmy codzienny komfort podczas chodzenia.