żeliwne palenisko ogrodowe

Rozpalanie ogniska czy grilla w ogrodzie to jedna z najprzyjemniejszych atrakcji wiosną i latem, ale również podczas zimnych, ponurych miesięcy. Grillowanie w ogrodzie wymaga jednak odpowiedniego paleniska na ognisko. Dowiedz się, jak zbudować palenisko ogrodowe od specjalistów grillowania z gotowanienapowietrzu.pl!

Palenisko w ogrodzie – jak je zbudować?

Budowę paleniska ogrodowego należy rozpocząć od znalezienia odpowiedniego miejsca. Z dala od ogrodzeń, budynków, drzew, korzeni i roślin, a także miejsca, które jest chronione przed porywami wiatru. Następnie należy usunąć wszelkie śmieci i odpady z ogrodu (w tym butelki, puszki, łatwopalne ciecze, wszystko, co zawiera plastik, piankę lub farbę. Warto zwrócić uwagę, że miejsce paleniska w ogrodzie stanie się centralnym jego punktem, dlatego trzeba uwzględnić, że wokół niego może przebywać trochę osób i muszę mieć miejsce, aby wygodnie się rozsiąść wokół ognia. Kiedy wybierzemy już odpowiednie miejsce należy oczyścić ziemię z trawy i patyków, aby ułatwić późniejsze bezpieczne rozpalanie ognia. W ziemi wykopujemy dołek wielkości pożądanego paleniska do grilla. Wokół trzeba poukładać cegły, które mają wyznaczać granice paleniska na ognisko. Należy kłaść je naprzemiennie, aby zapewnić stabilność konstrukcji. 3-4 rzędy cegieł powinny wystarczyć.

Jak rozpalić ognisko?

Mając już gotowe palenisko można przygotowywać ognisko.Ułóż płaskie brykiety węgla drzewnego lub drewno w środku paleniska na ognisko. Nad nimi zbuduj z gałązek, kory, trawy i suchych liści “piramidę”. Upewnij się, że wszystkie te materiały są suche, inaczej nie uda się rozpalić ognia. Następnie wrzucamy zapaloną zapałkę w środek konstrukcji. Można dodać drewno w razie potrzeby. Nigdy nie używa się oleju, benzyny ani alkoholu metylowego do rozpalenia ogniska. dobrze też mieć zawsze pod ręką wiaderko z wodą w razie, gdyby ogień buchał zbyt mocno. Ogniska należy pilnować i  nie zostawiać go bez opieki.

Palenisko ogrodowe żeliwne – bezpieczniejsze i elegantsze rozwiązanie

A co jeśli nie chce się niszczyć swojego wypielęgnowanego trawnika? Albo nie jest się dobrym budowniczym? Albo jest się zdania, że taka ceglana konstrukcja nie pasuje do podwórka? W takim razie najlepiej zdecydować się na palenisko ogrodowe żeliwne od gotowanienapowietrzu.pl! Jest to rozwiązanie o wiele wygodniejsze i praktyczniejsze – nie tylko nie niszczy ogrodu, nie wymaga tworzenia w nim stałej konstrukcji, a także prezentuje się o wiele bardziej stylowo. Tego typu palenisko na ognisko wykonane jest z żeliwa lub stali, dzięki czemu jest niezwykle trwałe. Można je przenosić z miejsca w miejsce w zależności np. od kierunku wiatru czy charakteru spotkania – na grill party ustawić je na środku działki, a na romantyczny wieczór z drugą połówką na tarasie przy wygodnych fotelach. Co więcej, idealnie wyżłobiona misa chroni przestrzeń wokół niej przed wypadnięciem zapalonych gałązek czy płonących brykietów.

Palenisko ogrodowe może być używane samodzielnie, np. do pieczenia kiełbasek na kijkach czy po prostu ogrzewania się przy nim. Natomiast w zestawie z grillem trójnogiem i zawieszonym na nim rusztem lub kociołkiem żeliwnym – do przygotowywania bardziej wyszukanych potraw.

Rustykalny charakter paleniska ogrodowego sprawia, że ogród nabiera wyjątkowego klimatu i jeszcze  przyjemniej spędza się w nim czas.